ZMIANY W PODATKU DOCHODOWYM W 2021 ROKU CZĘŚĆ II
NEWSLETTER ZMIAN W PODATKU DOCHODOWYM W 2021 ROKU (cz.II)
Estoński CIT
Nowelizacja przewiduje również wprowadzenie od początku 2021 r. tzw. „Estońskiego CIT-u”. Rozwiązanie to przewiduje brak obowiązku zapłaty podatku do czasu wypłaty zysku ze spółki na rzecz wspólników.
Skorzystanie z tego rozwiązania zostanie uzależnione od spełnienia przez firmy określonych warunków:
- obrotów nie przekraczających 50 mln zł,
- zatrudniania co najmniej 3 pracowników,
- dochodu z działalności operacyjnej (produkcja, handel, usługi) generującej co najmniej połowę przychodów,
- wspólnikami są osoby fizyczne,
- są podatnikami CIT – spółki z.o.o. i S.A.,
- nie posiadają udziałów, akcji czy ogółu praw i obowiązków w innych podmiotach,
- wykazują nakłady inwestycyjne,
przy czym wszystkie te warunki muszą zostać spełnione jednocześnie. Decyzja o skorzystaniu z tego rozwiązania byłaby dobrowolna, przy czym minimalny okres korzystania z tej formy opodatkowania ma wynosić 4 lata, z możliwością przedłużenia tego okresu.
Korzystanie z Estońskiego CIT będzie jednak obwarowane obowiązkiem ponoszenia odpowiednio wysokich nakładów, na poziomie 15 % i 33 %, przez czas trwania preferencji odpowiednio w ciągu 2 lub 4 lat, na niektóre fabrycznie nowe środki trwałe, z wyłączeniem wydatków finansowanych na podstawie umów leasingu operacyjnego i dotyczących samochodów osobowych.
Z Estońskiego CIT nie skorzystają spółki komandytowe oraz inne spółki osobowe. Rozwiązanie to jest bowiem szykowane tylko dla spółek kapitałowych, czyli spółek z ograniczoną odpowiedzialnością i spółek akcyjnych