Dyrektywa DAC7 – obowiązki sprawozdawcze polskich przedsiębiorców działających w Internecie
Od 1 lipca 2024 roku operatorzy portali internetowych umożliwiających sprzedaż dóbr albo świadczenie usług online są zobowiązani do przekazywania polskim organom administracyjno-skarbowym informacji na temat użytkowników oraz podejmowanych przez nich działań. Obowiązek informacyjny działa wstecznie i obejmuje transakcje dokonywane już od 1 stycznia 2023 r.
Dyrektywa DAC7 i jej cel
Dyrektywa DAC7 implementowana została do polskiego porządku prawnego ustawą o zmianie ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami.
Dyrektywa ta nakłada na państwa członkowskie obowiązek przekazywania informacji dotyczących sprzedaży towarów, sprzedawców wykorzystujących platformy oraz zysków, które uzyskali oni przy pomocy tych platform.
Nowe przepisy mają posłużyć państwom członkowskim Unii Europejskiej jako instrument do pozyskiwania informacji na temat transakcji dokonywanych za pośrednictwem platform cyfrowych. Rozumie się przez to zarówno strony internetowe, jak i aplikacje mobilne.
Celem wprowadzenia tych regulacji jest walka z unikaniem płacenia podatków oraz wykorzystywaniem luk prawnych przy rozliczeniach podatkowych.
Obowiązek sprawozdawczy operatorów platform cyfrowych
Po stronie operatora platformy cyfrowej powstaje obowiązek sprawozdawczy, dotyczący przekazywania informacji krajowym organom na temat użytkowników korzystających z podlegających im stron i aplikacji.
Obowiązki dotyczą tych operatorów, którzy pobierają wynagrodzenie za udostępnianie swoich platform sprzedawcom do nawiązywania kontaktów z klientami w celu:
- udostępnienia nieruchomości, ich części, w tym pomieszczeń przynależnych, lub udziału w nieruchomościach. Udostępnianie nieruchomości obejmuje zarówno nieruchomości mieszkalne, jak i komercyjne, a także inne nieruchomości i ich części (na przykład garaże, pola kempingowe, pokoje, parkingi),
- usługę świadczoną osobiście obejmującą pracę wykonywaną w trybie zadaniowym lub czasowym przez osobę fizyczną działającą niezależnie albo na rzecz lub w imieniu podmiotu, wykonywaną na żądanie użytkownika online lub fizycznie offline po umożliwieniu jej wykonania za pośrednictwem platformy,
- sprzedaży towarów,
- udostępnienia środka transportu.
Co kluczowe, obowiązek raportowania dotyczy sprzedawców, którym operator platformy umożliwił:
- wykonanie co najmniej 30 transakcji sprzedaży towarów (jeśli jednak liczba transakcji jest niższa niż 30, ale o wartości wyższej niż 2.000 Euro),
- wykonanie nie więcej niż 2.000 stosownych czynności dotyczących udostępnienia nieruchomości wchodzących w skład grupy obiektów.
Nowe przepisy mają służyć stworzeniu unijnego mechanizmu umożliwiającego wymianę pozyskanych informacji dotyczących sprzedających między państwami Unii Europejskiej.
Kto musi gromadzić i przekazywać informacje?
Obowiązek gromadzenia i przekazywania informacji o sprzedawcach, którzy dokonali transakcji przez platformy (tzw. stosowne czynności), dotyczy podmiotów prowadzących:
- internetowe platformy e-handlu
- platformy rezerwacji noclegów
- platformy najmu środków transportu
- platformy służące do zamawiania przejazdów samochodem.
Przepisy przewidują, że platformy internetowe, które pośredniczą w transakcjach handlowych, takie jak Allegro, OLX, Booking będą przesyłać organom podatkowym raporty o sprzedawcach handlujących za ich pośrednictwem.
Skutki wdrożenia dyrektywy
Samo zgłoszenie danych przez platformę internetową z powodu przekroczenia rocznych limitów nie wywołuje żadnych skutków. Po otrzymaniu zgłoszenia organ podatkowy może jednak uznać, że transakcje na platformach internetowych należy zakwalifikować jako prowadzenie działalności gospodarczej, nakaże ich opodatkowanie podatkiem dochodowym na zasadach ogólnych oraz VAT.
Termin obowiązywania
Co bardzo istotne, przepisy weszły w życie z dniem 1 lipca 2024 r., ale skutek związany z koniecznością raportowania jest przesunięty w przeszłość i dotyczy już roku 2023 oraz pierwszej połowy roku 2024.
Definicje kluczowe
- Operator platformy – podmiot, który zawiera umowy ze sprzedawcami w celu udostępnienia im platformy albo jej części.
- Platforma – oprogramowanie, w tym strona internetowa albo jej część, aplikacje (w tym aplikacje mobilne), które są dostępne dla użytkowników i umożliwiają sprzedawcom łączność z innymi użytkownikami w celu wykonywania stosownych czynności na ich rzecz.
- Sprzedawca – użytkownik platformy będący osobą fizyczną albo podmiotem, który w dowolnym momencie okresu sprawozdawczego jest zarejestrowany na platformie i wykonuje stosowne czynności.
- Sprzedawca podlegający raportowaniu – aktywny sprzedawca niebędący wyłączonym sprzedawcą, który jest rezydentem w państwie uczestniczącym lub udostępnił nieruchomość położoną w państwie uczestniczącym.
- Stosowna czynność – udostępnienie nieruchomości, usług świadczonych osobiście przez osobę fizyczną, sprzedaż towarów, udostępnienie środka transportu (z wyjątkiem czynności wykonywanych przez pracownika raportującego operatora).
- Wyłączony operator platformy – operator platformy, który wskazał, że przyjęty model biznesowy nie obejmuje sprzedawców podlegających raportowaniu.
- Wyłączony sprzedawca – rozumie się przez to sprzedawcę:
- Będącego rządem państwa uczestniczącego lub innego państwa lub terytorium; jednostką terytorialną niższego szczebla państwa uczestniczącego lub innego państwa lub terytorium, w tym stanem, prowincją, okręgiem lub gminą; agencją lub instytucją państwa uczestniczącego lub innego państwa lub terytorium będącymi w całości własnością danego państwa lub terytorium; agencją lub instytucją będącymi w całości własnością rządu lub jednostki terytorialnej, lub
- będącego podmiotem, którego akcje są przedmiotem regularnego obrotu na regulowanym rynku papierów wartościowych, lub podmiotem powiązanym podmiotu, którego akcje są przedmiotem takiego obrotu, lub
- będącego podmiotem, któremu operator platformy umożliwił w okresie sprawozdawczym wykonanie ponad 2000 stosownych czynności dotyczących udostępnienia nieruchomości wchodzących w skład grupy obiektów, lub
- któremu operator platformy umożliwił w okresie sprawozdawczym wykonanie mniej niż 30 stosownych czynności dotyczących sprzedaży towarów, jeżeli łączne wynagrodzenie w tym okresie na jego rzecz nie przekroczyło równowartości 2000 euro.
SZUKASZ POMOCY I DORADZTWA OD STRONY PRAWNEJ?