Zastrzeżenie numeru PESEL a prowadzenie spółki
Zastrzeżenie numeru PESEL to nowa i skuteczna metoda ochrony przed kradzieżą tożsamości, która może mieć kluczowe znaczenie dla osób prowadzących działalność gospodarczą. W artykule dowiesz się, czym jest zastrzeżenie PESEL, jakie korzyści przynosi w kontekście prowadzenia spółki, oraz jak wpływa na bezpieczeństwo finansowe. Przedstawimy również, jak Biuro Skorupiński może pomóc w zastrzeżeniu numeru PESEL i zapewnieniu pełnej ochrony przed nieuprawnionym wykorzystaniem Twoich danych.
Czym jest zastrzeżenie numeru PESESL?
Zastrzeżenie numeru PESEL to nowa instytucja prawna, dzięki której możliwe jest zablokowanie tego numeru w użytkowaniu w obrocie gospodarczym. W zablokowaniu numeru PESEL chodzi o to, że nie można się nim posłużyć, co uniemożliwia tzw. „kradzież tożsamości”. Najczęstszymi przypadkami kradzieży tożsamości jest zaciąganie kredytu lub branie pożyczki na osobę, względem której osoby trzecie posługują się jej danymi osobowymi bez jej zgody. Innymi słowy, osoba o zablokowanym numerze PESEL nie jest w stanie zaciągnąć żadnego zobowiązania bez jego uprzedniego odblokowania.
Taka sytuacja minimalizuje ryzyko posłużenia się numerem PESEL przez osoby trzecie, co ma fundamentalne znaczenie w przypadku coraz częstszych przypadków wyłudzania kredytów lub pożyczek na osoby, wobec których wyłudzono ich dane osobowe – w tym numer PESEL.
Czy zastrzeżonego numeru PESEL można używać?
Zastrzeżony numer PESEL nie pozbawia możliwości posługiwania się nim w usługach służby zdrowia, usługach publicznych jak np. załatwianie spraw urzędowych – w tym także głosowanie w wyborach, itp. Zastrzeżony numer PESEL może być w każdej chwili odblokowany, przy czym wymaga to działania osoby posiadającej ten numer. Nie jest możliwe odblokowanie go przez osobę trzecią (za wyjątkiem sytuacji nadzwyczajnych, np. wprowadzenia w błąd). Jeśli więc dochodziłoby do podszywania się pod taką osobę celem odblokowania numeru PESEL (a w dalszej kolejności – wzięcia kredytu na taką osobę) dowiedziałaby się ona o tym fakcie i mogłaby podjąć odpowiednie działania, celem uniemożliwienia wzięcia takiego kredytu.
Zastrzeżenie numeru PESEL a bezpieczeństwo danych w spółce
Zastrzeżenie numeru PESEL jest także bardzo korzystne z punktu widzenia funkcjonowania spółek handlowych. Trzeba mieć na uwadze, że w przypadku spółek kapitałowych (czyli spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjnej oraz prostej spółki akcyjnej), osoby fizyczne – posiadające numer PESEL – zasiadają w zarządach.
Załóżmy więc, że na taką osobę został zaciągnięty kredyt. Rzecz jasna, nie chciałaby ona płacić takiego kredytu, skoro go nie zaciągała, ale w efekcie wierzyciel mógłby wpisać ją do baz danych dot. dłużników. Wpis takiej osoby skutkuje z kolei znacznymi trudnościami w uzyskaniu różnych form finansowania przez samą spółkę, którą taka osoba reprezentuje, np.
- pożyczek firmowych,
- kredytów bankowych,
- leasingu na sprzęt czy pojazdy.
Banki lub leasingodawcy niejednokrotnie uważają, że jeśli członek zarządu jest dłużnikiem wpisanym do baz danych dłużników, nie będą udzielały spółkom, w których zarządach zasiada taka osoba, różnych form finansowania, obawiając się, że nie będzie ono spłacane.
Jak zastrzeżenie PESEL wpływa na prowadzenie działalności gospodarczej?
Zastrzeżenie PESEL pozytywnie wpływa na prowadzenie działalności gospodarczej, rozumianej jako prowadzenie działalności gospodarczej przez osobę fizyczną. Także i w odniesieniu do działalności prowadzonej przez osobę fizyczną, zastrzeżenie numeru PESEL jest dobrym sposobem zabezpieczenia przed nieuprawnionym zaciągnięciem zobowiązań finansowych „na firmę” przez osoby trzecie. PESEL zastrzeżony przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą uniemożliwia także np. zaciągnięcie kredytu firmowego.
Zastrzeżenie PESELu i dowodu osobistego – korzyści i potencjalne zagrożenia
Z zastrzeżeniem numeru PESEL i dowodu osobistego wiąże się ogromna korzyść w postaci zabezpieczenia własnego majątku przed nieuprawnionym posłużeniem się nim, zwłaszcza w celu zaciągnięcia zobowiązań finansowych. Główne korzyści to:
- ochrona przed kradzieżą tożsamości,
- minimalizacja ryzyka zaciągnięcia kredytu na fałszywe dane,
- możliwość natychmiastowego odblokowania numeru PESEL w przypadku potrzeby zaciągnięcia zobowiązania.
Z zastrzeżeniem numeru PESEL nie wiążą się żadne zagrożenia. Procedura wygląda obecnie w ten sposób, że w razie potrzeby użycia zastrzeżonego numeru PESEL, np. gdyby taka osoba zamierzała zaciągnąć kredyt, może ona go odblokować w terminie natychmiastowym i od razu użyć w banku w celu sfinalizowania transakcji. Po samej zaś transakcji, numer PESEL może być od razu ponownie zastrzeżony celem zabezpieczenia się tej osoby przed kradzieżą jej tożsamości przez osoby trzecie.
Jak Biuro Skorupiński wspiera przedsiębiorców w zastrzeżeniu numeru PESEL?
Biuro Prawno-Rachunkowe Skorupiński pomaga nie tylko przedsiębiorcom, ale także i osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej, w zastrzeganiu numeru PESEL. Biuro służy także pomocą przy wyjaśnieniu wszelkich wątpliwości związanych z istotą zastrzeżenia numeru PESEL, jak i jego odblokowania, a także świadczy pomoc prawną na rzecz osób, którym „ukradziono tożsamość”, czyli posłużono się ich danymi przez osoby niepowołane, które następnie wykorzystały te dane w celu zaciągnięcia zobowiązań finansowych na te osoby i przywłaszczenia sobie pieniędzy pochodzących z takiej pożyczki lub kredytu.
SZUKASZ POMOCY I DORADZTWA OD STRONY PRAWNEJ?