
ODSETKI NA RACHUNKU BANKOWYM FUNDACJI RODZINNEJ WOLNE OD CIT
Czy odsetki zgromadzone na rachunkach bankowych fundacji rodzinnych są opodatkowane podatkiem CIT? Fundacja taka może korzystać ze zwolnienia podatkowego, ale w określonych przypadkach. W artykule wyjaśniamy, jakie stanowisko zajmują organy podatkowe wobec tej kwestii oraz na jakie interpretacje mogą liczyć fundacje w Polsce.
Odsetki na rachunku bankowym a zwolnienie z CIT
Fundacje rodzinne posiadające możliwość działania jako przedsiębiorstwo korzystają przy tym co do zasady ze zwolnienia z CIT. Zwolnienie podmiotowe Fundacji rodzinnych wynika z art. 6 ust. 1 pkt 25 ustawy CIT. Jednakże zwolnienie to będzie dotyczyło enumeratywnie wskazanych czynności w art. 5 ustawy o rodzinnych Fundacjach.
Fundacja taka w oparciu o należące do niej środki pieniężne może gromadzić je na rachunkach bankowych w walucie polskiej lub obcej. Daje to możliwość osiągania przychodu z tytułu odsetek od tych lokat.
Czy przychody z odsetek podlegają opodatkowaniu?
Co zatem w przypadku Fundacji posiadającej rachunki bankowe, na których gromadzone są odsetki od środków pieniężnych?
Z pomocą na powyższe pytanie przychodzi stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, który uznał, iż lokowanie na bankowym rachunku lokaty terminowej oraz posiadanie rachunku bankowego pozostaje poza zakresem art. 5 ustawy o Fundacji rodzinnej.
Powyższe znajduje potwierdzenie w interpretacjach indywidualnych m. in.:
- z dnia 18 lipca 2024 r. sygn.: 0111-KDIB1-2.4010.265.2024.2.AW;
- z dnia 13 lutego 2024 r. sygn..: 0111-KDIB1-2.4010.630.2023.1.ANK.
Wyjaśnienie stanowiska organów podatkowych
W uzasadnieniu swojego stanowiska organ interpretacyjny wskazał, co następuje:
„Lokowanie na bankowym rachunku lokaty terminowej środków pieniężnych w walucie polskiej lub w walutach obcych należących do fundacji rodzinnej, a pochodzących z wymienionych we wniosku tytułów, tj. funduszu założycielskiego wniesionego do fundacji rodzinnej przez fundatorów, otrzymanych darowizn, spadków oraz działalności gospodarczej wykonywanej przez fundację rodzinną w zakresie określonym w art. 5 ustawy o fundacji rodzinnej, nie można uznać za wykonywanie działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy Prawo przedsiębiorców.”
„W związku z tym bezprzedmiotowe pozostaje rozpatrywanie, czy zawarcie z bankiem umowy rachunku bankowego, w tym umowy lokaty terminowej, może być uznane za udostępnianie mienia do korzystania na innej podstawie, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy o fundacji rodzinnej.”
Zwolnienie z CIT dla odsetek
Zatem w przypadku środków pieniężnych zgromadzonych na rachunkach bankowych przychód w postaci odsetek będzie podlegał zwolnieniu podmiotowemu wynikającemu z dyspozycji art. 6 ust. 1 pkt 25 ustawy CIT.