Działalność nierejestrowana – jaki PIT należy rozliczyć?
Działalność nierejestrowana to forma działalności dla osób, które nie chcą zakładać działalności gospodarczej, ale wciąż mają obowiązek rozliczania podatku. Dowiedz się, jaki PIT na działalności nierejestrowanej złożyć, aby prawidłowo rozliczyć dochody z takiej działalności oraz jakie limity przychodów obowiązują.
Działalność nierejestrowana – PIT najważniejsze zasady
Jak stanowi z art. 5 ust. 1 ustawy Prawo przedsiębiorców, nie stanowi działalności gospodarczej działalność wykonywana przez osobę fizyczną, której przychód należny z tej działalności nie przekracza w żadnym miesiącu 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia, i która w okresie ostatnich 60 miesięcy nie wykonywała działalności gospodarczej.
Pit 36 działalność nierejestrowana – jak prawidłowo rozliczyć?
Zgodnie z art. 20 ust. 1ba–1bc ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychody z działalności nierejestrowanej kwalifikuje się do przychodów z innych źródeł. Do końca kwietnia następnego roku należy wykazać je w rocznym zeznaniu podatkowym PIT-36. Działalność nierejestrowana bowiem również powinna wykazywać swoje coroczne przychody.
W zeznaniu rocznym można ująć koszty podatkowe, które posłużyły do osiągnięcia przychodu z działalności nierejestrowanej. Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione:
- w celu osiągnięcia przychodów,
- w celu zachowania źródła przychodów,
- w celu zabezpieczenia źródła przychodów,
z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 tej ustawy (tzw. katalog wyłączeń), który zawiera koszty nieuznawane za koszty podatkowe.
Kosztów niewymienionych w art. 23 ust. 1 niniejszej ustawy, a więc takich które spełniają warunki powiązania z przychodami z działalności nierejestrowanej, można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów z takiej działalności. Koszty należy wykazać w zeznaniu rocznym PIT-36.
Najistotniejsze jest jednak prowadzenie ewidencji w celu ustalenia wysokości przychodu uprawniającego do prowadzenia działalności nierejestrowanej. Należy pamiętać, iż kwoty tej nie pomniejsza się o żadne koszty.
Działalność nierejestrowana limit – jakie są zasady?
Bardzo ważnym aspektem prowadzenia działalności nierejestrowanej jest limit przychodu. Zgodnie z przepisami, działalność taka dotyczy osób, których przychód z działalności nierejestrowanej w żadnym miesiącu nie przekracza 75% minimalnego wynagrodzenia. W 2024 roku minimalne wynagrodzenie wynosi 4242 zł, co oznacza, że miesięczny przychód z tej działalności nie może przekroczyć 3181,50 zł.
Przekroczenie tego limitu oznacza konieczność zarejestrowania działalności gospodarczej.
PIT 37 działalność nierejestrowana – czy można go wykorzystać?
PIT-37 działalność nierejestrowana to formularz, który teoretycznie jest stosowany głównie przez osoby uzyskujące dochody z:
- pracy na etacie,
- umów zlecenie,
- umów o dzieło.
Jednak w wyjątkowych przypadkach, gdy osoba prowadząca działalność nierejestrowaną nie prowadzi innej działalności gospodarczej ani nie korzysta z ulg podatkowych, możliwe jest rozliczenie przychodów na tym formularzu.
Zaleca się skonsultowanie tego z doradcą podatkowym, aby upewnić się, że wybrany formularz jest prawidłowy.
A co z ZUS?
W myśl art. 6 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz art. 66 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych działalność nierejestrowana nie stanowi tytułu do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych stoi na stanowisku, że jeżeli w ramach działalności nierejestrowanej jest wykonywana praca na podstawie min.: umowy agencyjnej, umowy zlecenia osoba wykonująca tą pracę podlega ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu.
SZUKASZ POMOCY I DORADZTWA W ZAKRESIE PODATKÓW?